
YASO Flor de Matteria Toro - Vinchefen Anbefaler
- Køb 1 for 189,00 DKK pr. styk.

154,95 DKK pr. stk. i mixkasse
Bland din egen mixkasse af forskellige vine.
Du mangler stk. for at have blandet en kasse.
- 0-498kr. (49kr.) | 499-998kr. (19kr.) | Fri fragt 999,-
- 14 dages fuld returret
YASO FLOR DE MATTERIA 2016 er en imponerende rødvin fra det nordspanske Toro vindistrikt, som er anerkendt for at give dejligt kraftige vine med power og fyldig smag.
Denne vin har vundet stor anerkendelse med flotte ratings – bl.a. 91 af James Suckling – og diverse Guld- og Sølvmedaljer i Europa.
YASO FLOR DE MATTERIA 2016 er baseret på meget gamle vinstokke (ca. 60 år) og i en vinmark, der ikke forsynes med kunstig vanding. Dette betyder at druerne skal kæmpe en hård kamp for at overleve i den kogende spanske sommer og det varme efterår, hvor der ikke falder mange dråber regn i regionen. De druer der klarer det til vinhøsten er meget intense og fantastisk koncentrerede, hvilket er grundlaget for at kunne producere nogle superbe rødvine.
Denne vin er udelukkende baseret på Tinta de Toro druer, som er en variant af Tempranillo druen. Druerne bliver håndhøstet, både pga det er mere skånsomt for de enkelte druer og giver dermed bedre kvalitet, men også fordi der er tale om bush vines dvs vinbuske, der ikke er hængt op på rad og række i vinmarken. Dette giver et meget lavere udbytte af druer pr vinstok, men af højere kvalitet.
Efter afsluttet vinificering tilbringer vinen 14 måneder i franske egefade af 300 liter. Efter tapning flaskelagres vinen yderligere i flere måneder inden den frigives til markedet.
YASO FLOR DE MATTERIA 2016 er en fantastisk fyldig rødvin med en imponerende aroma af bl.a. krydderier. I munden er der intens smag af mørk moden frugt, toast og bløde tanniner. Den høje alkohol på hele 15,5% er fint integreret med frugten og den lange fadlagring. Vinen har en flot struktur og stor kompleksitet. Vinens finish er lang og meget tilfredsstillende.
Et flot eksempel på en Toro vin, der med fordel kan nydes til gode bøffer og kraftige oste.
Anmeldelser
- GULD Mundus Vini
- SØLV Concours Mondial de Bruxelles
- BRONZE International Wine Challenge
- James Suckling
- Peñin
- 4.0/5 Vivino
- Vinguide Proensa
Info
Type | Rødvin |
---|---|
Årgang | 2016 |
Land | Spanien |
Region | Toro |
Drue | Tempranillo |
Alkohol | 15,5% |
Fadlagring | 14 mdr. |
Størrelse | Helflaske 75 cl. |
Vinens karakter | Tør |
Leveres i | Kasse med 6 stk. |