Le Lion Féroce - Guldmedalje

På lager
SKU
Le Lion Féroce
Bestil inden kl. 14:00 og vi sender i dag (Man-Fre).
Normalpris 79,95 DKK 59,95 DKK Ved 6 stk.
  • Køb 1 for 79,95 DKK pr. styk.
/6
64,95 DKK pr. stk. i mixkasse

Bland din egen mixkasse af forskellige vine.
Du mangler stk. for at have blandet en kasse.

  • 0-498kr. (49kr.) | 499-998kr. (19kr.) | Fri fragt 999,-
  • 14 dages fuld returret
Beskrivelse

Le Lion Féroce er en frugtig og smagfuld vin fra Minervois med strejf af brombær, krydderier, blomme, lakrids og  friske krydderurter.  Druerne i vinen høstes tidligt om morgenen i september og oktober her har druer en perfekt modenhed og friskhed. Druesorterne er 60% Syrah, 20% Grenache, 15% Carignan og 5% Mourvèdre. 

Le Lion Féroce serveres bedst ved omkring 18°C ​​er en god ledsager til lamme- eller oksekødsretter. Fremragende til ovnstegt oksesteg med persillemarinade og honningglaserede rodfrugter, eller hvidløgspættet lammesteg med kartoffelgratin, eller måske bare til et godt ostebræt.

Det smukke Minervois område ligger mellem byerne Carcassonne og Bézier i Languedoc i det sydlige Frankrig. Vinhuset er ejet af Les Domaines Auriol, som er et ungt og dynamisk vinhus, ejet og drevet af den kendte farverige vinmager Claude Vialade. 

Anmeldelser

  • GULD Gilbert & Gaillard

Info

Type Rødvin
Årgang 2020
Land Frankrig
Region Languedoc
Drue Carignan, Grenache, Mourvedre, Syrah
Alkohol 14,5%
Størrelse Helflaske 75 cl.
Vinens karakter Tør
Leveres i Karton med 12 stk.
Alderskontrol
For at handle hos megavin.dk skal du være over 18 år.

Er du over 18 år gammel?