
Don Rudolfo Rosso Sicilia - Egefade fra Pingus
- Køb 1 for 179,00 DKK pr. styk.

130,00 DKK pr. stk. i mixkasse
Bland din egen mixkasse af forskellige vine.
Du mangler stk. for at have blandet en kasse.
- 0-498kr. (49kr.) | 499-998kr. (19kr.) | Fri fragt 999,-
- 14 dages fuld returret
Manden bag vinen Don Rudolfo er ingen ringere end danske Peter Vinding-Diers, som hører til blandt verdens absolut bedste vinmagere. Druerne til denne vin stammer fra 25 år gamle bush-vinstokke, der vokser på en vingård i nærheden af Ispica i den sydlige del af Sicilien.
Vinen er produceret af druerne Shiraz og Cabernet. Alle druerne er håndplukkede og derefter sorteret, drue for drue, inden de er kommet i gærtankene. Kun de absolut bedste druer er anvendt. Vinen har været lagret på de bedste franske egetræsfade, som Peter Vinding-Diers har købt af sin nevø, den verdenskendte vinmager Peter Sisseck fra Pingus i Spanien.
Det er en elegant, men meget fyldig og koncentreret vin med dyb rubinrød farve og modne jordbær på næsen. Der er kirsebær, som blander sig med vanilje fra fadlagringen samt mineralske smagskomponenter. Vinen har en intens grafitagtig slutning samt sødme fra de modne tanniner, der former en fuldendt lang eftersmag.
Den er særdeles velegnet til røde bøffer, krydret mad samt ost. Denne velstrukturerede vin kan udmærket drikkes nu, men den vil blive endnu mere elegant over de næste par år.